Безопасност при зорбинг

На въпрос „Може ли нещо да ми случи, докато се търкалям със зорб?” винаги отговаряме ДА.

Зорбингът е занимание, за което не сме еволюирали. Търкалянето е неконтролируемо за човека в топката. Емоциите са силни, което води до съответните физиологични реакции. Освен всичко това няма единна база данни, където да можем да проверим за инцидентите, свързани със зорбинга. Историята познава поне един смъртен случай вследствие на това занимание.

Въпреки това, твърдим, че зорбингът е до голяма степен безопасен. За нас това е въпрос пред всичко на здрав разум.

Рискове

Ето и опасностите от механично нараняване:

  • Зорбът с двама души тежи обикновено около 200кг и повече, което създава голяма инерция. Затова за нас от особена важност е трасето – трябва да е с относително лек наклон. По-големи наклони са допустими, когато финалът е с дълго равно място или противонаклон. Всяко трасе предварително се изпробва от нашия екип.
  • Малко спукване не променя характеристиките на спускането заради големия обем въздух;
  • Голямо спукване на топката води до забавяне на скоростта и постепенно спиране. За да се спука по подобен начин топката, най-вероятно трябва да има външен фактор, за какъвто следим.

История на инцидентите

  • Удар в ограда и последвало голямо спукване на топката. Хората са невредими, трасето се ползва при променени изисквания за спиране;
  • Прежулване на кокалчетата на ръцете при държане на дръжките (няколко регистрирани случая) – за момента няма удобно решение – може да се ползват ръкавици. Това нараняване е козметично, не е ясно защо при някои се случва, а при други не – вероятно основна причина е типът кожа;
  • Прилошаване и 1 регистриран случай на повръщане (извън топката!)

http://zazz.info/images/gallery/2012_5/532_attach_4049_normal.jpg

 

Зорб