Курс по ветроходство

Това ръководство е въведение в спорта ветроходство. То е приложимо както за швертботи, така и за килови яхти. Основните принципи са приложими и за сърфове.

Когато някой започва да кара яхта, възникват много въпроси, като "как работят ветрилата?", "защо ме изпреварват при завиване около знака?", "какво е поворот?". На много от тези въпроси може да се отговори изучавайки многобройните текстове за аеродинамика и тактическите ръководства. На практика това е един от най-добрите способи за подобряване на знанията за спорта в детайли. Това кратко въведение ще ви даде някои бързи отговори на основните въпроси. Също ще ви помогне при четенето на друга ветроходна литература.

Тук ще ви дадем основни познания за ветроходството - да сте в състояние да накарате лодката да се движи, без да се задълбочаваме много. Също ще ви дадем основни правила за движение по даден курс - познания за движение срещу и по вятъра, завиване около знаци, както и някои тактически правила.

Грешки

При всяка гонка, всеки прави грешки. Ключът към успеха е да ги забравим за момента, и да продължим гонката. Няма да помогне задълбочаването върху дадената грешка в момента. Енергия изразходвана за анализ на грешките в момента отнема концентрация която е необходима за едно добро каране по време на гонката. Грешките е най-добре да се анализират след гонката.

Критика

Важно е да бъдеш самокритичен. Няма значение формата под която те критикуват, винаги може да бъде използвана като предимство. Много е лесно да се обидиш от полезните съвети и да не ги зачетеш. Независимо от това всяка една от критиките може да съдържа поне малко истина, която да е полезна! Ако не знаете дали съвета е полезен, единствения начин е да го пробвате.

Най-добрата позиция е тази на ученика - често когато някой се присъедини към ветроходен клуб и започне да се учи, той следва опитните състезатели и завършва сред първите. След време обаче късметът на начинаещия си отива, защото вече не следва по-бързите състезатели. Гледайте какво правят по-опитните от вас и се помъчете да разберете защо! Ако не можете, попитайте - много често ще ви дадат изчерпателен урок. Не се притеснявайте да попитате за съвет или да започнете разговор за нещо, което не ви е ясно.

Как да се практикува

Не забравяйте че ветроходството, като всяко друго умение, трябва да се практикува. Трябва да се набляга на моментите от които се губи време. Честите повороти са удоволствие, но ако вие не можете да поддържате правилния курс, ще губите много независимо от това дали правите идеални повороти. Винаги трябва да си поставяте цели, които да ви помагат да се усъвършенствате максимално.

Приоритети:

  1. Съсредоточаване на плаващия - да чувствате вятъра и да го използвате, а не той вас.
  2. Промени на курса - не въртете постоянно повороти, първо се съсредоточете върху основните неща.
  3. Плаване близо до други лодки без да се чуствате нервни - това означава сантиметри.
  4. Стартиране - научете се да правите правилни стартове.
  5. Завиване около знаци - големи печалби и загуби се правят тук.
  6. Настройка и каране - тези две неща трябва да се правят постоянно.

След като научите основните неща в това ръководство вие ще сте в състояние сами да си определите приоритетите, които ви интересуват, в зависимост от това кое правите добре и кое не. Трябва да се концентрирате върху трудните за вас неща.

Повечето от уменията, описани в следващите глави, могат да бъдат практикувани без някаква подготовка, ще е необходим поне един буй (знак). Винаги е по-добре да се практикува с повече лодки - така сами ще се сравнявате с другите.

Глава 1 - ТАКЕЛАЖ

В тази глава е отделено внимание на това как работят ветрилата и как да ги контролираме. Тук са изложени само основните идеи и как да ги използвате. По-подробно бихте могли да се запознаете в специализираната литература. На някои места написаното не е цялата истина, но това е направено с цел да се съкрати обема на материала.

ВЕТРИЛА

Има две основни теми, които са важни за ветрилата: двигателна сила и обтичане. Двигателната сила е силата, която кара лодката да се движи, обтичането на вятъра около ветрилата създава тази сила. Тя генерира и челно съпротивление което пък забавя лодката.

Двигателна сила

Ветрилата, за разлика от популярното схващане не се натискат само от вятъра. Помисляли ли сте как би се движила лодката срещу вятъра, ако ветрилата само се натискаха от вятъра? Това не би било възможно.

Ветрилото, както и крилото на самолета, се обтича от въздушния поток и благодарение на различния път, следователно и скорост, се получава разлика в налягането на подветрената и наветрената страна на ветрилото вследствие на ефекта на Бернули. Разликата в налягането създава сила, която е перпендикулярна на обтичания профил.


Фигура 1

Разбира се при яхтите под действие на тази сила се получава движението, което не е насочено перпендикулярно на ветрилото, защото рулят и килът (швертът) спомагат движението да бъде направлявано в необходимата посока.


Фигура 2

По вятъра и срещу вятъра

Предишните разсъждения бяха най-вече за лодка, движеща се срещу вятъра. Когато лодката се движи по вятъра, нещата се променят. Когато се движим по вятъра, тогава вятъра просто натиска ветрилото.

Изпускане на вятър от ветрилото

Ветрилото е основния двигател на яхтата. За да се увеличи скоростта на яхтата при различни условия е необходимо да се управлява профила на ветрилото (дълбочината). Тази дълбочина е прието да се нарича "торба" на ветрилото. Промените са важни, защото оптималната торба на ветрилото и мястото и са свързани с промяната на вятъра.

Място: Най добре е торбата да е по средата или малко по-напред.


Фигура 3

Големина: При попътен вятър е необходимо ветрилото да има по-голяма торба. При насрещен вятър ветрилото трябва да е по-плоско, за да може яхтата да се движи под по-малък ъгъл спрямо вятъра.

Как плоското парче материал се трансформира в ветрило с определена форма? Ветрилата се правят от отделни парчета, които се зашиват после. Има два метода за създаване на нужната ни форма.

Първият метод: прави се плоско ветрило, което има крива по предната шкаторина. На този принцип са ушити ветрилата на някои швертботи и повечето сърфове.


Фигура 4

Втори метод: Парчетата се изрязват, като крайщата им са с кривина. Тези краища се зашиват едно с друго и така се получава торбата на ветрилото. На този принцип се правят ветрилата на повечето яхти.


Фигура 5

Слаби ветрове

Не е трудно да се досетим, че при слаб вятър неговата енергия е малка. Когато слабият вятър се удря в ветрилото той се мъчи да заобиколи ветрилото по възможно най-добрия начин. При такъв вятър е необходима по-голяма торба.

Средни ветрове

При среден по-сила вятър, може да се водите от следното правило: Ако вие сте си на курса и преценявате, че скоростта ви е нормална, но нямате ускорение при поворотите като останалите, направете торбата по голяма. Ако ускорението ви е добро, но скоростта ви не е, направете по плоско ветрилото си.

Силни ветрове

При силните ветрове, ще имате излишък от енергия. Ако лодката крени много, това е резултат от прекомерно голямата торба на ветрилото. Затова при силен вятър е по-добре да имате по-плоско ветрило.

Завихряния

Завихрянията са резултат от обтичането на ветрилата. При наличие на завихряния около ветрилата, ако са слаби бихме могли да ги идентифицираме с помоща на индикатори. Ако са по-големи, ще ги забележим по профила на ветрилото.


Фигура 6

Друг продукт на обтичанетое на ветрилата е триенето.

Триене

Има два вида триене които са от значение за ветроходеца. Тези сили, които се мъчат да връщат лодката назад могат частично да се преодолеят. Необходимо е да се познава ефекта, за да може да се намалява.

Повърхностно триене и съпротивление на формата

Единият тип триене е този, които сме свикнали да наричаме триене. Той възниква на границата на две различни материала при движението им един спрямо друг.

Съпротивленито на формата се получава при оптичането на вятъра около вантите и щаговете, екипажа и самата яхта.

Турбулентни завихряния

На краищата на ветрилата се срещат области с ниско и високо налягане. Въздухът от местата с високо налягане се устремява към мястото с ниско налягане при което се получава завихрянето. Тези завихряния използват голямо количество енергия, която би била по полезна за нашето движение напред


Фигура 7

С течение на времето са търсени различни решения на проблема - например краищата на крилата на някои самолети се подвиват нагоре. На яхтата има две места, където се появява този ефект - над топовия ъгъл (горния край на ветрилото) и под долната шкаторина (гика). В началото на XX век една от американските яхти, участвали в Купата на Америка е имала гик, широк повече от 1 метър. Целта е била да се ограничи потокът от въздух, преминаващ от наветрената къп подветрената страна на ветрилото.

Има други, по-сполучливи решения - на съвременните сърфове при силен вятър мачтата се накланя назад, като долната шкаторина на ветрилото се допика до дъската и не позволява на въздуха да преминава под него. Подобно решение са стакселите, които се скроени така, че цялата им долна шкаторина да се допира до палубата - масово използвани на съвременните яхти.

Задната шкаторина

Едно от местата, където могат да се създават завихряния и да отнемат енергия от ветрилото е задната шкаторина. Вятърът се нуждае плавно да излиза от ветрилото, за да не се завихря. Причините за това могат да бъдат:
1) торбата на ветрилото е изнесена много назад, което налага въздушния поток да прави много голяма промяна в посоката на движението си непосредствено преди да излезе от ветрилото
2) ако задната шкаторина на ветрилото е много натегната навътре.


Фигура 8

КОНТРОЛИРАНЕ НА ВЕТРИЛАТА

Тази секция е посветена на начините за настройка на ветрилата. Много пъти в началото ще се чудите за какво са ви всички тези блокчета и въженца в кокпита, но в тях е тайната на настройката на ветрилата. Те трябва да ви станат до толкова познати, че въобще да не се замисляте за какво да ги използвате.

Ветропоказател

Преди да се научите да променяте формата на ветрилата си, вие трябва да знаете какви промени са необходими на вашето ветрило. За определяне на правилното им положение спрямо вятъра може да се използват ветропоказатели, които са много полезни при слаби ветрове. Вярно е, че много по-важно е вие да усещате вятъра, но винаги може да се окаже полезно. Ветропоказателят се поставя на върха на мачтата. Лошото е, че за да го следите, вие се разконцентрирате и не следите курса на лодката.

Индикатори на вантите

Както и ветропоказателя, са полезни да показват общата посока на вятъра.

Индикатори по предното ветрило

Те са най сигурните, чувствителни и полезни за определяне на състоянието на ветрилата. Те трябва да са разположени на 1/3 от предната шкаторина (форщага) и да са на разстояния 1/4, 2/4, 3/4 от корпуса към топа на мачта. Те трябва да са от лек материал, който не залепва за ветрилото.


Фигура 9

Те се поставят на ветрилото от вътрешната и външната му страна като се закрепват симетрично. Когато видите че маркерите от двете страни на ветрилото си съвпадат по посока, тогава имате максимално добро обтичане на ветрилото за дадения курс.

Маркери на основното ветрило

Обикновено не се слагат тъи като не са много нужни. При това ветрило е по-важно да се настройва по предното ветрило.

Маркери на задната шкаторина

Маркерите на задната шкаторина са много полезни за наблюдаване на завихрянията. Ако въздушния поток се движи гладко в задния край на ветрилото, индикаторите ще стоят по посока на потока. Целта е да са изправени хоризонтално през 1/2 от времето. Ако са изправени повече време, значи задната шкаторина е отпусната, а ако са изправени по-малко от половината време, значи задната шкаторина е пренатегната и се образуват завихряния.

Настройка на мачтата

Тази настройка влияе върху цялостната настройка на яхтата. При накланяне на мачтата назад се постига увеличаване на способността на яхтата да качва срещу вятъра. При изнасяне на мачтата към носа на яхтата се подобрява формата на ветрилата при пълни курсове. Настройката се осъществява обикновенно чрез регулиране на вантите, форщага, ахтерщага, бакщазите.

Контролиране на основното ветрило (грота)

Контролирането на основното ветрило става чрез използването на въже наречено шкот. С това въже се управлява ъгъла под който ветрилото ще застане срещу вятъра. Използва се и обтяжка, която има за цел да не позволява на гика да се вдига нагоре при пълни курсове. По този начин формата на ветрилото се запазва по-постоянна.

Контролирането на предното ветрило (стаксел)

За разлика от основното ветрило предното ветрило има по-малко възможности за регулиране на неговата форма. За правилната настройка е от значение разстоянието между двете ветрила. Ако отворът е много затворен към края си, то въздушният поток ще деформира задното ветрило. Ако пък отворът е много широк няма да се получава правилно обтичане на главното ветрило.


Фигура 10

Най важно от всичко е ъгълът на атака на въздушния поток спрямо ветрилото.


Фигура 11

Ако ъгълът нарастне (пренатегнем ветрилата), ще имаме по голяма сила, която ще се отрази в по голям крен. При много малък ъгъл на атака ветрилата ще филаят в задната си част като нарушават своята аеродинамика.

Сайлинг